Księgarnia

ZA HONOR I FUHRERA. BITWY PANCERNE WAFFEN-SS 1943-1945

Will Fey
 
Zobacz opinie >
 
Inne tytuły autora

Data premiery: 05.06.2016
Oprawa: miękka
Format: 150 x 230 mm
Liczba stron: 480
978-83-62129-51-5

29,93 49,88 zł Kup  

Opis produktu

Książka „Za honor i Führera” jest bardzo osobistą opowieścią autora o najważniejszych bitwach, w których uczestniczył on sam i jego koledzy – dowódcy Panter i Tygrysów, plutonów, kompanii, batalionów czy grup bojowych czołgów z siedmiu elitarnych dywizji pancernych SS: „Leibstandarte Adolf Hitler”, „Das Reich”, „Totenkopf”, „Wiking”, „Hohenstaufen”, „Frundsberg” i „Hitlerjugend”. Fanatyczna wierność Führerowi, lojalność wobec kolegów i przełożonych, udział w starciach czołgów z wyjątkową brawurą, zajadłością, uznanie dla waleczności przeciwników, traktowanych jednak okrutnie i bezwzględnie – to charakterystyczne cechy członków dywizji SS.

Autor przedstawia drogę załóg czołgowych od chwili formowania pierwszych jednostek pancernych Waffen-SS na początku 1942 roku. Następnie relacjonuje walki na froncie wschodnim – o Charków, Kursk, nad Dnieprem, na Białorusi, podczas odwrotu z Rosji zimą 1943/1944 i w Polsce – do początku sierpnia 1944. Poznajemy zmagania czołgów w pojedynczych starciach i zmasowanych atakach w Normandii latem 1944 roku, w Ardenach zimą 1944/1945. Dywizje pancerne SS były pod Budapesztem i Wiedniem, kontratakowały na Pomorzu Zachodnim siły rosyjskie idące na stolicę III Rzeszy, walczyły w czasie wielkiej ofensywy Armii Czerwonej w kwietniu 1945 roku. Były także w Berlinie aż do kapitulacji. A kiedy żołnierze utracili tam swoje czołgi, bili się już tylko z pancerfaustami o pojedyncze ulice, mosty, budynki. Czytelników polskich często może drażnić emocjonalny ton wspomnień, pełen wiary w szczególną misję żołnierzy dywizji pancernych SS oraz przekonanie, że żołnierze ci wykonywali jedynie swój obowiązek.

Całość uzupełniają aneksy, w których znajdują się szczegółowe informacje dotyczące jednostek pancernych Waffen-SS, typów czołgów amerykańskich, brytyjskich, rosyjskich i niemieckich – walczących na wschodnim i zachodnim froncie.

Will Will
Fey

Opinie i recenzje

Brak ocen
 
 
 
 
 
 
 
Twoja ocena:
 
 
 
 
 
Akceptuję regulamin
 
Publikuj
 
 
Wydawnictwo Latarnia © 2015. Wszystkie prawa zastrzeżone